2024.04.26. - Ervin

Ne szégyelljük bevallani, hogy kimerültünk!

Öt héttel a szülés után a legtöbben fáradtak voltak, emlõpanaszaik voltak és szexuális érdeklõdésük is csökkent, egy új tanulmány szerint. A tanulmány hangsúlyozza, hogy szülés után 4-6 hétnél hosszabb pihenés és erõgyûjtés szükséges, és a nõknek több támogatást kellene kapniuk.

Szemben az USA-val, más országokban az anyák támogatása és a szülési szabadság sokkal nagyvonalúbb. Az USA ugyanis a törvény azt írja elõ, hogy a több mint 50 fõt foglalkoztató vállalatok alkalmazottai 12 hét fizetetlen szabadságot vehetnek ki szülés után.

- A legtöbb nõ azonban ezt nem engedheti meg magának, és a törvény csak a viszonylag nagy vállalatok számára kötelezõ. Így tehát korábban többen mennek vissza dolgozni, mint szeretnének.

- A tanulmány szerint a dolgozó anyák 76 %-a a szülés után egy éven belül újra munkába áll. 41% három hónapon belül, és egyhatoduk a szülés után egy hónapon belül. A tanulmány szerzõi sejtették, hogy sok nõnek még a szüléssel kapcsolatos panaszai lehetnek, illetve az újszülött gondozásával vannak problémáik.

- Ezért kikérdeztek több, mint 700 nõt öt héttel szülés után. Az átlagéletkor 30 év körül volt. Nem volt meglepetés, hogy körülbelül a nõk kétharmada fáradtságról panaszkodott, 60 %-nak voltak emlõpanaszai és 52 % szexuális érdeklõdése csökkent. A nõk fele fejfájásról panaszkodott, 43%-nak fájt a háta és a nyaka.

- A császármetszéssel szült nõknek több volt a panaszuk, de meglepõ módon a szoptató nõknek is, bár az emlõbimbó fájdalmat az értékelésnél nem vették figyelembe. A szoptatott babák emésztése gyorsabb, gyakrabban kell õket etetni, ettõl fáradtabbak, írják a szerzõk. A szerzõk szerint nincs optimális idõpont a munkába történõ visszatéréshez, bár akik megengedhetik maguknak, hogy 12 hétre távol maradjanak, meg is teszik.

- Természetesen a visszatérés idõpontja számos tényezõtõl függ: egészséges-e a baba és a mama? Férjnél van-e, vagy egyedülálló? Mit dolgozik? Szereti vagy utálja a munkáját. Mennyire rugalmas a munkaideje?

- A szerzõk szerint a várandós anyákat jobban kell tájékoztatni arról, hogy mi várható szülés után, a munkahelyeknek pedig rugalmasabbnak kellene lenniük.