2024.03.28. - Gedeon, Johanna

A passzív dohányzást is kerülni kell a kismamáknak

A passzív dohányzás kapcsolatba hozható a születési hibák nagyobb kockázatával.

A várandósságuk alatt passzív dohányzásnak kitett nõk magzatainál gyakoribb a születési rendellenesség és a halva születés - állapították meg brit kutatók.

A Pediatrics címû szakfolyóiratban közzétett tanulmány szerint a halva születés 23 százalékkal, a születési hibák pedig 13 százalékkal gyakrabban fordultak elõ azoknál a nõknél, akik dohányossal éltek vagy dolgoztak együtt. A kimutatott kapcsolat ugyanakkor nem ok-okozati összefüggést jelent, figyelmeztetnek szakértõk.

A kutatók 19 korábbi tanulmány eredményeit tekintették át metaelemzésükben. A vizsgálatokba bevont nõk egyike sem volt maga aktív dohányos. A passzív módon elszenvedett dohányfüst a legtöbb esetben a várt gyerek apjától, illetve kisebb mértékben más családtagoktól és a dolgozó nõk esetében a kollégáktól származott.

A vetélés és az újszülöttkori halálozás aránya azonos volt a passzív dohányzásnak kitett és annak ki nem tett nõk körében.

A kutatók úgy vélik, a születési hibák és a halva születések nagyobb száma a dohányzó apák gyerekeinél azzal is összefüggésben lehet, hogy a dohányzás befolyásolja a spermium minõségét.

"A nõket meg kell védeni a passzív dohányzástól a fogamzás elõtt és a terhesség alatt végig" - hangsúlyozta Jo Leonardi-Bee, a Nottinghami Egyetem munkatársa, a tanulmány egyik szerzõje.