2024.03.29. - Auguszta

Táncos lábbal jönnek a világra a csecsemõk

Brit kutatók szerint a csecsemõk lábukkal szinte rögtön képesek elkapni a nekik játszott zene tempóját és ritmusát.

Az öt hónapos és kétéves kor közötti gyerekekkel készített felmérés szerint a csecsemõk veleszületett képessége, hogy ritmikus mozgással válaszolnak a hallott zenére. Marcel Zentner, a York Egyetem által készítette kutatás vezetõje elmondta: a tanulmány azt bizonyítja, hogy elsõsorban a zene ritmusa az, ami mozgásra ösztönzi a csecsemõket, nem pedig az olyan további összetevõk, mint például a dallam.

A szakemberek különbözõ hangokat, köztük klasszikus zenét, ritmikus zajt és emberi beszédet játszottak le a gyerekeknek, majd videóval és háromdimenziós digitális mozgásrögzítõ technológiákkal rögzítették mozdulataikat. Egy profi balett-táncosokból álló szakmai zsûri pedig azt elemezte, hogy a mozgásuk mennyire van összhangban a hallottakkal.

"Azt is kiderítettük, hogy minél pontosabban képesek a csecsemõk együtt mozogni a zene ritmusával, annál többet mosolyognak" - mondta Zentner. "Azt azonban még nem tudjuk, hogy az embereknél miért alakult ki ez a sajátos hajlam. Az egyik lehetõség az, hogy a természetes szelekció egyik eredménye a zene, vagy pedig egy olyan másik funkció miatt fejlõdött ki, amely egybeesik a zene megértésének képességével" - tette hozzá a pszichológus.

A tanulmány az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) jelent meg.