2024.03.29. - Auguszta

Terhességi-gyermekágyi segély igénylése

Terhességi-gyermekágyi segély igénylése
A terhességi-gyermekágyi segély (tgyás) annak a nõnek jár, aki a gyermeke születését megelõzõ két esztendõben legalább 180 napon keresztül az egészségbiztosítás szempontjából biztosítottnak minõsült.

A biztosítás idõtartama alatt (például a munkaviszony fennállása alatt), vagy a biztosítás megszûnését követõ negyvenkét napon belül, vagy a biztosítás megszûnését követõ negyvenkét napon túl, de még a táppénz, illetve a baleseti táppénz folyósításának az ideje alatt, vagy a folyósítás megszûnését követõ huszonnyolc napon belül szül.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06


Egészségbiztosítás szempontjából biztosítottnak tekinthetõk mindazok, akiknek munkaviszonya, közalkalmazotti, illetõleg közszolgálati jogviszonya áll fenn, tekintet nélkül arra, hogy teljes vagy részmunkaidõben történik a foglalkoztatásuk.

Az egészségbiztosítás ellátásait (így a terhességi-gyermekágyi segélyt is) azonban mások is igénybe vehetik (pl. bírósági jogviszonyban állók vagy munkanélküli járadékban részesülõk); az idevonatkozó törvény tételesen sorolja fel ezen személyek körét.

A 180 napos biztosítási idõ számításakor azonban figyelembe kell venni egyrészt a biztosítás megszûnését követõ táppénz, baleseti táppénz, terhességi-gyermekágyi segély és gyermekgondozási díj folyósításának az idõtartamát; másrészt a közép-, vagy felsõfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideje folytatott tanulmányok idejét, továbbá a rehabilitációs járadék folyósításának idejét is.

Ha e feltételek a gondozásba vétel napján fennállnak, a segély jár annak a nõnek is, aki a csecsemõt örökbefogadási szándékkal vette nevelésébe. Ebben az esetben a terhességi-gyermekágyi segély a gondozásba vétel napjától a szülési szabadság még hátra lévõ idejére jár.

Mennyi ideig jár a tgyás?

A terhességi-gyermekágyi segély a szülési szabadság ideje alatt, maximum 168 napig illeti meg a szülõ nõket. Ennek maximális idõtartama 24 hét lehet, amelyet úgy kell kiadni a munkavállalónak, hogy ebbõl négy hét lehetõleg a szülés várható ideje elé essen.

A szülési szabadság akkor is megilleti a szülõ nõt, ha gyermeke halva születik vagy a szabadság alatt elhalálozik. Az elõbbi esetben a szülési szabadság a szülést követõ hat hétig, az utóbbi esetben a gyermek halálát követõ 15 napig vehetõ igénybe, de a szülési szabadság teljes ideje ebben az esetben sem lehet 6 hétnél rövidebb.

Mennyi a tgyás összege?

A terhességi-gyermekágyi segély összege a szülési szabadság kezdõ napját megelõzõ naptári évben keresett jövedelem napi átlagkeresetének 70-%-a. Ez az összeg a szülési szabadság idõtartama alatt illeti meg azt az anyát, vagy azt a gyermeket örökbe fogadni szándékozó nõt, aki a fent részletezett jogszabályi feltételeknek megfelel.

A napi átlagkereset kiszámításánál jövedelemként kell figyelembe venni minden olyan összeget, amely után a biztosítottnak pénzbeli egészségbiztosítási járulékot kellett fizetnie. Ide sorolhatók a nem rendszeres jövedelmek (például a végkielégítés, a prémium, a jutalom összege) is, arra figyelemmel, hogy ezeket csak azon idõszakokban veszik alapul a számításnál, amelyekre tekintettel az érintett személy kapta.

Amennyiben a biztosított nem rendelkezik a szülési szabadságot megelõzõ évben legalább 180 napi jövedelemmel, a segély összegét a segélyre való jogosultság kezdõ napját, azaz a szülési szabadság elsõ napját közvetlenül megelõzõ 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján állapítják meg.

Ez utóbbi esetben - feltéve, hogy a biztosítás folyamatos volt - a 180 napi jövedelmet csak a segély kezdõ napját megelõzõ naptári év elsõ napjáig lehet figyelembe venni. Amennyiben a biztosítási idõ korábban megszakadt, a segély megállapításánál a megszakadást megelõzõ jövedelmet nem lehet figyelembe venni.