2024.03.28. - Gedeon, Johanna

Mit tegyünk, ha piros a baba popsija

Mit tegyünk, ha piros a baba popsija
Újdonsült szülõk félelme, amikor a baba addig selymes tapintatú, rózsaszín popsiján vörös pöttyök, hólyagocskák, netán sebes, nedvedzõ, gyulladt területek alakulnak ki.

A leggondosabb ápolás mellett is elõfordulhat, így szinte minden csecsemõnél egyszer-kétszer elõ is fordul a szobatisztaság eléréséig a pelenkadermatitis. Ez a pelenkával fedett bõrterületen létrejövõ, fartáji bõrgyulladás, mely a meleg, a nedvesség, a dörzsölés, a székletben lévõ baktériumok és a vizelet együttes irritáló hatása miatt alakul ki.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06


Irritatív bõrgyulladás:

- Különösen gyakori volt a hagyományos pelenkák használata idején, amikor a baba bõre hosszan érintkezett a vizeletes, nedves textillel, amely egy vízhatlan mûanyag gumibugyiba is be volt csomagolva, mintegy dunsztkötésben tartva a csecsemõ altestét. A modern, abszorbens (nedvességszívó, õrzõ) gélmaggal ellátott, eldobható pelenkák jól védik a bõrt. Elterjedésük nyomán jelentõsen csökkent az irritatív bõrgyulladások száma, de teljesen kiküszöbölni ezeket nem tudják, hiszen több tényezõ is részt vesz a kialakulásukban.

- Szerepet játszik a bõr állapota, hiszen például az eleve száraz, hámsérült, atópiás bõr könnyebben sérül. Az irritáló anyag koncentrációja is befolyásolja a tünetek súlyosságát (tehát nem mindegy az sem, mit eszik a baba), és végül nagyon fontos, mennyi ideig érintkezik a bõr az irritáló anyaggal.

- A kontakt irritatív bõrgyulladásnak van allergiás eredetû változata is, amely valamilyen antigénnel (immunválaszt kiváltó anyaggal) való érintkezés után jön létre immunológiai folyamatok közvetítésével. Ez az allergén anyag lehet vegyszer, gyógyszer, növényi eredetû anyag. Például allergiás bõrkiütést okozhat a rosszul kiöblített textíliában lévõ mosószermaradvány is.

Piros, apró kiütések a baba popsiján:

- Irritatív kontakt bõrgyulladás esetén elõször piros, apró kiütések, hólyagocskák jelentkeznek, amelyek késõbb megnyílva éles határú, vörös, hámló, nedvedzõ bõrfelületet eredményeznek. Elõször a (magasabb pH-jú) vizelet és a széklet "marásának" és a dörzsölésnek leginkább kitett domború részeken jelenik meg a bõrprobléma, de ha kezeletlenül marad, kiterjedhet a hajlatokra is. Kislányok szeméremajkai körül is bepirosodhat, begyulladhat a bõr.

- Késõbb a heves tünetek mérséklõdnek, és a dermatitisszel érintett területen barnásvörös, megvastagodott bõrfelület marad vissza. A csecsemõ popsiján más betegségek, fertõzések is okozhatnak bõrelváltozásokat, gyulladásos tüneteket, különösen, ha az a bõrfelület eleve hámhiányos, sérült.

- Így gombás fertõzés okozhat például hámló, a szélén gennyesedéssel járó gyulladást, de elõfordulhat pikkelysömör, ótvar, rühesség, megjelenhetnek a bõrön a cinkhiány tünetei, netán rosszindulatú folyamat makacs bõrtünete is. Ezért ha a baba bõrén lévõ foltok, gyulladásos területek a kezelés, ápolás ellenére makacsul megmaradnak, visszatérnek, orvoshoz kell fordulni velük.

Mit tehet a szülõ?

- Ha a baba bõrén kiütések, gyulladt foltok jelentkeznek, kezeljék a patikákban erre a célra felírt kenõcsök valamelyikével. Ezek antiszeptikus adalékot is tartalmaznak, tehát megakadályozzák a hámsérülések baktériumokkal való felülfertõzõdését, és hámosító hatásúak, így többnyire gyorsan rendbe teszik a bõrt. Legalább ilyen fontos azonban a pelenkadermatitisz megelõzése.

-A pelenkázás az egyik leglényegesebb teendõ a csecsemõ ápolásában, bõrének karbantartásában is ennek van a legnagyobb szerepe. Nem mindegy, milyen pelenkát használnak: a baba nagyságának, bõre érzékenységének, a széklet- és vizeletürítés gyakoriságának megfelelõen kell kiválasztani.

- Fontos a pelenka gyakori váltása, a széklettel, vizelettel szennyezett bõrfelület gondos tisztítása után. Ez történhet langyos vízzel (csap alá tartva a baba popsiját vagy vizes vatta segítségével) vagy az erre a célra kifejlesztett törlõkendõk valamelyikével, babaolajos vattával is.

-Szappanra, fertõtlenítõ szerekre nincs szükség, ez utóbbiak irritáló hatásúak is lehetnek. A túl gyakori fürdetés sem szerencsés, hiszen hajlamosabbá teszi a baba bõrét a kiszáradásra. A széklet és vizeletmaradványok eltávolítása után az egészséges bõrû csecsemõ esetében is érdemes víztaszító babakrémmel, babaolajjal, hintõporral kezelni a popsi érzékeny bõrét, hogy a befülledéstõl, kipállástól védjük. Utána jöhet a friss pelenka, illetve, ha mód van rá, (megfelelõ hõmérsékletû szobában vagy nyaranta) minél gyakrabban maradjon szabadon a baba bõre.