2024.03.29. - Auguszta

Terhességi tévhitek

Terhességi tévhitek
Terhességi tévhitekA terhességről szóló könyvek hajlamosak arra, hogy felkészítsék a kismamákat a legrosszabbakra, így aztán rengeteg nő feleslegesen aggódja végig a várandósságot. Bár minden bizonnyal a táplálkozással kapcsolatos kérdések azok, melyek legkomolyabban érdeklik a kismamákat, sokan aggódnak a környezeti kockázatok miatt is. Számos mítosz forog közszájon a mikrohullámú sütő- és számítógép használattal kapcsolatosan, és örökzöld téma az is, vajon a körömlakk vagy a hajfestés megengedett-e a terhesség alatt.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Gyakorlatilag az összes gyümölcs és zöldség, a teljes kiőrlésű gabonák, egyes tejtermékek és a legtöbb fehérjeforrás jó választás mind az anya, mind a baba számára. Vannak azonban olyan élelmiszerek is, melyeket jobb kerülni a terhesség idején. Ide tartoznak egyes halfajták, a benne található higany ugyanis mérgező lehet a baba számára. Ilyenek a kardhal, cápa, királymakréla, ám a konzerv tonhal, rák, lazac vagy harcsa fogyasztható.

A másik élelmiszercsoport, melyet ajánlott kerülni a terhesség idején a lisztéria baktériummal kapcsolatos élelmiszerek, mely növeli a koraszülés, vetélés vagy halvaszületés kockázatát. Ebbe az élelmiszercsoportba tartoznak a nyers tej és lágy sajtok, a húspástétomok.

Rengeteg tévhit kering azzal kapcsolatban, mennyi súlygyarapodás szükséges ahhoz, hogy a baba egészségesen szülessen. A legújabb kutatások szerint a terhesség során a kismamának mindössze 300 extra kalóriára van szüksége naponta, amennyiben a fogantatáskor normál testsúlyú volt. Az ajánlott terhességi súlygyarapodást egyre inkább személyre szabottan kezelik. Ha ugyanis a kismama nagyon túlsúlyos volt a teherbe eséskor, lehetséges, hogy egyáltalán nem kell további kalóriákat adnia a napi étrendjéhez, s még az is teljesen normális, ha veszít egy kicsit a súlyából a terhesség alatt. Különösen igaz ez akkor, ha a súlyvesztés annak köszönhető, hogy az egészségtelen étrendről egy egészséges diétára állt át a kismama. Ugyanakkor, ha az anyuka sovány volt a fogantatáskor, több, mint 300 kalóriával kell emelnie az étrendjét annak érdekében, hogy a baba növekedése megfelelő legyen.

Bár a terhesség alatti biztonságos koffeinfogyasztás mértéke továbbra is vitatéma orvosi körökben, a legújabb tanulmányok szerint érdemes csökkenteni a koffeinbevitelt terhesség alatt. Kutatások szerint azoknál, akik napi 200mg koffeinnél többet fogyasztanak, azoknál megduplázódik a vetélés kockázata. Az ez alatti koffeinfogyasztást nem tekintik veszélyesnek, noha az egyéni kockázatokat is figyelembe kell venni. Ha a kismamánál valami oknál fogva nagyobb a vetélés kockázata, vagy korábban már volt vetélése, ajánlott a koffeinfogyasztás kerülése.


Bár minden bizonnyal a táplálkozással kapcsolatos kérdések azok, melyek legkomolyabban érdeklik a kismamákat, sokan aggódnak a környezeti kockázatok miatt is. Számos mítosz forog közszájon a mikrohullámú sütő- és számítógép használattal kapcsolatosan, és örökzöld téma az is, vajon a körömlakk vagy a hajfestés megengedett-e a terhesség alatt.

Mikrohullámú sütő – Nincs tudományos bizonyíték arra, hogy a mikrohullámú sütő használata károsítaná a magzatot.

Számítógép– A számítógépek által kibocsátott sugárzás minimális, különösen manapság, hogy LCD képernyőket használunk, és a katódsugarú csövek sugárzásának való kitettség már a múlté. Ugyanakkor szakértők óva intenek attól, hogy a kismama hosszú órákat töltsön a számítógép előtt, hiszen az növeli a Carpal Tunnel szindróma kockázatát, mely a csukló fájdalmával összefüggésben álló betegség.

Repülés– A legtöbb kismama a biztonsági ellenőrzés során történő átvilágítás során, valamint a nagy magasságban történő repülés következtében kapott sugárterhelés miatt aggódik. Szakértők állítják, hogy ez a sugárterhelés minimális, és arra is tudományos bizonyíték, hogy a kabinban tapasztalható légnyomáskülönbség növeli a vetélés vagy koraszülés kockázatát. Ugyanakkor, ha a menetidő több mint egy óra, ajánlatos többször is felállni, sétálni, mivel a terhesség önmagában is növeli a trombózis kockázatát.

Macskák – A legnagyobb veszélyt a toxoplazma néven ismert parazita jelenti a kismamára. Ez a kockázat azonban csökkenthető, ha a leendő anyuka nem takarítja a macskaalmot a terhesség ideje alatt. Ráadásul a legtöbb macskatulajdonos már ki volt téve a toxoplazmának, így minden bizonnyal rendelkezik a szervezete az azok elleni antitestekkel. A biztonság kedvéért érdemes egy ilyen jellegű tesztet elvégeztetni. Mivel a toxoplazma a talajban és a nyers, vagy nem megfelelően átsült húsban is megtalálható, a fertőzés megelőzhető, ha kesztyűben kertészkedik, illetve alaposan megmossa és átsüti a húst.

Hajfestés – Talán nincs is olyan kismama, aki ne hallott volna arról, hogy a terhesség alatti hajfestés, különösen az első harmadban árt a babának. Noha még nem sikerült közvetlen kapcsolatot kimutatni a hajfestés (illetve hajegyenesítő/göndörítő kemikáliák használata) és a magzati egészségkárosodás/elhalás között, nem árt tudni, hogy egy 2006-os kutatás során azt tapasztalták, hogy azoknak a nőstény patkányoknak az utódainál, akik bőre alá a terhesség alatt hajfestéket fecskendeztek, fokozott volt a szürkehályog, illetve egyéb, látást befolyásoló betegségek kockázata.

Körömlakk – A körömlakkhasználattal kapcsolatosan aggodalomra okot adó kémiai anyagok, a ftalátok, a körömlakk mellett a hajlakkban, dezodorokban és számos egyéb kozmetikai termékben is megtalálhatóak. Bár nincs meggyőző bizonyíték ezek magzatkárosító hatásáról, számos tanulmány bizonyítja, hogy endokrin zavarokat okozhatnak. Egy 2005-ben végzett kutatás bizonyította, hogy minél nagyobb arányban van a kismama a ftalátoknak kitéve, annál nagyobb a kockázata annak, hogy fiaiknál nemi szervekkel kapcsolatos rendellenesség alakul ki.

Bőrápolás – A bőrápolással kapcsolatosan leginkább az aknekezelésre használt retinoid tartalmú gyógyszerek adnak okot aggodalomra. Mivel tanulmányok bizonyították, hogy születési rendellenességet okozhatnak, használatukat ajánlatos kerülni a terhesség alatt.

Dohányzás – A dohányzás nem csak az Ön, hanem a baba egészségét is károsítja. A terhesség alatti dohányzás megduplázza a koraszülés, alacsony születési súly, illetve az olyan életen át tartó problémák kockázatát, mint a bénulás, mentális retardáció és tanulási nehézségek.