2024.04.17. - Rudolf

Gyógyszerszedés a várandósság alatt

Gyógyszerszedés a várandósság alatt
Gyógyszerszedés a várandósság alattKismamák esetében a gyógyszerszedés mindig kényes téma. Az ezzel kapcsolatos óvatosság, feszültség persze nem véletlenül alakult ki a köztudatban. Régen úgy gondolták, hogy a méhlepény semmilyen káros anyagot nem enged át, így az anya által szedett gyógyszerek nincsenek hatással a magzati fejlődésre. Ezt a fajta gondolkodást alapjaiban ingatta meg a ’60-as években egy gyógyszerrel kapcsolatos botrány. Az eredetileg köhögésre, megfázásra és fejfájásra alkalmazott gyógyszert, el kezdték javasolni kismamák számára is, hányingercsillapító hatása miatt.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A recept nélkül kapható gyógyszerről azonban kiderült, hogy magzatkárosító hatása jelentős, magas gyakorisággal okozott végtaghiányt a magzatoknál.


A 70’ es évektől ezért különösen fókuszba került a gyógyszerek magzatra gyakorolt hatásainak vizsgálata, és ezzel párhuzamosan persze megerősödött az a gondolat, mely szerint: „a gyógyszerszedésnek komoly kockázatai vannak a magzatra nézve, ezért a kismamáknak óvakodnia kell mindenféle gyógyszertől a várandóság alatt”.

Valóban fontos szem előtt tartani, hogy az anyai szervezet számára viszonylag veszélytelen vegyületek, gyógyszerek károsan befolyásolhatják a magzati fejlődést. Ám Czeizel Endre például arra is felhívja a figyelmet, hogy magzati rendellenesség annak következtében is kialakulhat, ha a kismama nem szedi be a szükséges gyógyszert bizonyos betegségek esetében. Egy- egy kezeletlen betegség is komoly károsodást idézhet elő a magzatnál, például a krónikus, kezeletlen (fájdalomcsillapítás nélkül) migrén esetén bizonyítottan megnő a magzati végtag károsodás esélye.